DNES otevřeno: 8:00–17:00
cs
  • en

Ošetření kořenových kanálků

Endodontické ošetření znamená ošetření vnitřního prostoru zubu. Lidé to často nazývají zánět nervů, kanálků, zubní dřeně anebo „mrtvý zub“. 

Aby bylo endodontické ošetření úspěšné, je třeba kořenové kanálky ošetřovaného zubu nejen kvalitně vyčistit, ale i rozšířit, vydezinfikovat a zaplnit materiálem, který kořenové kanálky dokonale utěsní. Nervy se netrhají, pouze se mechanicky odstraní nemocná dřeň zubu. Výkon se provádí v anastézii a je  bezbolestný.

Endodontické ošetření je nutné provést vždy, když dojde v zubní dřeni k patologickému procesu – zánětu nebo jejímu odumření. Zánět zubní dřeně je většinou způsoben baktériemi (infekcí), které do dřeňové dutiny pronikly ze zubního kazu. Zubní dřeň může také onemocnět při úrazu zubu (pohmoždění zubu, zlomenina zubu) nebo pokud je dřeň vystavena vyšší teplotě (broušení zubu při nedostatečném chlazení vodním sprejem). Zánět vede k rozpadu zubní dřeně a k postupnému proniknutí infekce do celého kořenového systému. Baktérie se kořenovým kanálkem dostávají do těsné blízkosti nebo přímo do čelistní kosti. Na tento stav reaguje imunitní systém rozvojem zánětu kolem kořene zubu a vzniká tzv. zubní váček. Náš imunitní systém bohužel nedokáže odstranit infekci uvnitř kořenového kanálku. Proto se zánět kolem hrotu kořene zvětšuje.

V některých případech také doporučujeme provést endodontické ošetření před zhotovením korunky nebo můstku.

Zubaři Stomatologie Vyhlídka provádí endodontické ošetření pomocí zvětšovacích pomůcek – lupových brýlí, operačniho mikroskopu a moderního systému na opracování a plnění  kanálků.